Czasami można się spotkać z nazwą złoto Bałtyku. Na bursztyn mówi się również amber lyb jantar. Istnieje ponad 60 odmian. Bursztyn to kopalniana żywica przeważnie drzew iglastych. Przeważnie występuje pod ziemią na głębokości nawet kilkunastu metrów. Wielkość od bardzo niewielkich do kilkucentymetrowych. Te największe mają nawet 2 cm i są wykorzystywane do produkcji ozdób i przedmiotów dekoracyjnych.
W Polsce największe pokłady, z których wydobywany jest ten cenny surowiec to okolice Gdańska i Słupska. Największe znane pokłady bursztynu znajdują się w okolicach Kaliningradu – szacowana wielkość 90 % eksploatowanych złóż. Jest minerałem fascynującym, magicznym i tajemniczym. Ma dobroczynne właściwości. Jego wartości lecznicze znane były ludziom bardzo dawno. Emanuje pozytywną energię za sprawą.
W domu najbardziej przydatny jest drobny surowiec. Można go kupić w miejscowościach nadmorskich na targu, bazarze czy na ulicy. Wykorzystywany jest do sporządzania nalewek spirytusowych. Jeden surowiec można wykorzystać nawet trzy razy, mając na uwadze aby rozbić go przed następnym użyciem. Ma to na celu wykorzystanie świeżych powierzchni.
Przygotowanie nalewkiDla naszych celów dobrze byłoby posiadać dwa stężenie nalewek słabszą i mocniejszą. Ta pierwsza będzie służyła do nacierań i smarowacz. Do litrowego słoika wsypujemy 100 g drobnego bursztynu i wlewamy 0.5 litra czystego spirytusu. Słoik szczelnie zakręcamy i kładziemy w ciemnym miejscu, co jakiś czas wstrząsając zawartością. Po upływie dwóch tygodni nalewka jest przydatna do użycia. Można ją zlać lub pozostawić razem z bursztynem, wtedy z czasem jej stężenie wzrośnie. Tak sporządzoną nalewką smarujemy się podczas grypy, przeziębień, gorączce, bólach głowy, przy bólach reumatycznych i bólach stawowych.
Zaś nalewka do picia powinna być zrobiona nieco inaczej. Do słoika kładziemy bursztyn, zalewamy spirytusem jedynie do wysokości naszego bursztynu lub troche powyżej. Odstawiamy na okres 2 tygodni, potrząsając słoikiem od czasu do czasu. Taką nalewką można leczyć następujące schorzenia: lamblioza, przeziębienia, grypa, gronkowiec, bakterie w moczu, choroby nerek, biegunka, wrzody żołądka, zatrucia pokarmowe, owsiki i robaczyca, półpasiec, wszelkie infekcje bakteryjne, zapalenie oskrzeli, nadczynność tarczycy.
W czasie kuracji nalewką bursztynową przeważnie stosujemy 30 kropli nalewki 3 razy dziennie wlewając do ¼ szklanki wody. Leczenie trwa 2 tygodnie. Dzieci 8 – 12 letnie powinny dawkę mieć zmniejszoną do 15 kropli. Jeśli kuracja nie daje pozytywnych rezultatów to można ją powtórzyć, ale po 2 tygodniowej przerwie.