Powszechnie mniszek lekarski nazywany jest mleczem lub dmuchawcem. Jest bardzo powszechną byliną należącą do rodziny złożonych. Rosnąc osiąga od 5 do 50 cm wysokości. Mniszek posiada odziomkowe, z kształtu podługowato lancetowate i brzegiem wcinane. Układają się w rozetkę. Z jej środka wyrastają puste w środku łodygi kwiatostanowe, u których szczytu pojawiają się pojedyncze koszyczki kwiatowe, na które składa się wiele kwiatów języczkowych.
W liściach, pędach, korzeniach i kwiatach występuje biały mleczny sok o gorzkim smaku. Na Zachodzie roślina występuje nie tylko na stanowiskach naturalnych, lecz bywa także uprawiana na sałatę, przede wszystkim cenioną przez Francuzów. Prócz liści wykorzystuje się w kuchni także młode, jeszcze nie rozwinięte pąki kwiatowe, które po zaprawieniu zastępują kapary. Korzenie wreszcie, ususzone i upalone, mogą stanowić marną namiastkę kawy.
W leczeniu stosuje się: korzenie, ziele, liście i kwiatostany mniszka, czyli w zasadzie całą roślinę. Najwięcej aktywnych składników znaleźć można w korzeniach. Mniszek lekarski można z powodzeniem używać w rozlicznych dolegliwościach.
Bardzo skuteczne działanie ma samodzielnie przygotowane wino z mniszka. Stosuje się je jako doskonały lek na odtrucie organizmu z toksyn. Ma działanie ogólnie wzmacniająco, gdyż badania naukowe potwierdzają, że mniszek psiada pewien związek, który pobudza obronę organizmu człowieka przed wirusami. Winko z mniszka jest też bardzo cenne dla osób cierpiących z powodu otyłości, z zaburzeniami na tle przemiany materii.
Kuracja sokiem z mniszka znakomicie leczy niestrawności, przykre odbijania, wspomaga przyswajanie składników pokarmowych i w schorzeniach wątroby oraz woreczka żółciowego. Sok działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Warto go przyjmować w uczuciu przejedzenia i w bolesnym skurczu jelit. Skutecznie leczy anemię, oczyszcza organizm z toksyn i usuwa wiosenne wyczerpanie. Poprawia także przemianę materii i jest skuteczny w leczeniu trądziku. Dla poprawienia smaku można stosować sok z mniszka z sokiem cytrynowym lub marchwiowym.