Znaczenie miodu w odżywianiu

Stosowanie miodu na co dzień ma swoje uzasadnienie, ponieważ jest bardzo wartościowym produktem w odżywianiu dzieci, sportowców, ludzi starszych, ludzi ciężko pracujących. Miód jako wyrób obfity w komponenty budulcowe, energetyczne i regulujące stosowany jest z powodzeniem w odżywianiu młodzieży szkolnej, studentów, rekonwalescentów, osób niedożywionych i osób starszych. Miód najszybciej ze wszystkich produktów naturalnych uzupełnia braki energetyczne w organizmie. Dzięki temu szybko niweluje stan obniżonej zdolności do pracy z powodu spadku poziomu glukozy we krwi i utrzymuje odpowiedni poziom energii przez długi czas.

W piśmiennictwie znajdujemy informacje o stosowaniu miodu w żywieniu wcześniaków oraz dzieci z niedowagą, nieprawidłowościami odżywczymi i słabym apatytem. U dzieci z zaburzeniami odżywiania i biegunką ciekawy efekt uzyskiwano, podając im mleko z odwarem ryżowym i miodem. Miód działał także pozytywnie na dzieci z małym poziomem hemoglobiny i krwinek czerwonych. Stosowanie miodu zwiększało apetyt, przybieranie na wadze i polepszało obraz krwi. Miód przeciwdziałał także zaparciom, wzdęciom, przyspieszał wyrzynanie się zębów, zapobiegał wymiotom, jak również wykazywał nieznaczne działanie uspokajające i nasenne.

Kaloryczne i energetyczne wartości miodu doceniają uprawiający sport. Miód zwiększa potencjał fizyczny i kondycję zawodników, tak i na treningu jak i na zawodach. Spożywanie go po wysiłku daje w krótkim czasie ustąpienie objawów zmęczenia i szybki powrót wydatkowanej energii. W badaniach zauważono, że miód spożywany pomiędzy zawodami lub w przerwach meczów poprawiał efektywność i lepszą tolerancję dalszego wysiłku.

Spożywanie miodu jest niezwykle istotne w przypadku ludzi starszych. Badania naukowców rosyjskich wykazały, że w czasie starzenia się organizmu dochodzi do zmniejszenia aktywności tkanki łącznej i zdolności odtruwającej wątroby, upośledzenia czynności układu moczowego, jak również zmniejszenia możliwości adaptacyjnych i odporności na infekcje. Dzieje się to przede wszystkim na skutek zmniejszenia w organizmie zawartości niezbędnych witamin, aminokwasów i biopierwiastków. Miód dzięki komponentom w nim zawartych pozwala na uzupełnienie potrzebnych dla życia składników, a co za tym idzie, usuwa lub łagodzi wiele wymienionych nieprawidłowości.

Źródło: Leczenie miodem - Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia