Leczenie zaparć

Podporządkowanie się zdrowej diecie z udziałem chleba razowego, rozsądne odżywianie, jedzenie regularnie owoców i warzyw to podstawowe sposoby by nie doprowadzić do zaistnienia zaparć. Jednak mimo wykonywania powyższych zaleceń nadal mamy do czynienia z tą dolegliwością to skutecznym sposobem jest zjedzenie rano suszonych śliwek namoczonych w wodzie wczorajszego wieczora. Innym skutecznym sposobem jest wypicie na czczo szklanki zimnej, przegotowanej wody. Jeszcze inną metodą jest wypicie zalanych ciepłą wodą 2 łyżeczek zmielonych nasion lnu.

Zaparcie należy do najbardziej uciążliwych przypadłości, które dzisiaj występują dość powszechnie. Najczęstszymi przyczynami występowania tych przypadłości to nieodpowiednie skomponowanie produktów spożywczych, nieregularne posiłki, mało urozmaicone menu, siedzący tryb życia, niewystarczającą ilość ruchu, żylaki odbytu, przyzwyczajenie się do używania leków przeczyszczających, a przede wszystkim mała ilość w pożywieniu. Nie wolno ignorować czynników emocjonalnych takich jak zdenerwowanie, niepokój czy lęk.

Zaparcia eliminujemy preparatami posiadającymi w swoim składzie korę kruszyny, np. Cholegran, Normogran, Neonormakol, Rhelax. Z innych ziół skuteczne jest ziele dziurawca, kłącze rzewienia, anyż, liść prawoślazu, korzeń lukrecji, kwiat lawendy, korzeń biedrzeńca, korzeń omanu, korzeń arcydzięgla, liść mięty. Bierzemy 2 - 3 lub więcej rodzajów tych ziół i mieszamy razem, parzymy w szklance wody lub robimy odwar, jeśli są to korzenie.

Gdy mamy do czynienia z wyjątkowo dokuczliwym zaparciem to można wykonać zimne okłady na brzuch. Namaczamy lnianą ściereczkę w płynie złożonym z połowy szklanki zimnej wody i pół łyżki octu. Owijamy się ciepłym, suchym ręcznikiem oraz wełnianym kocem. W leczeniu i przeciwdziałaniu zaparciom wyjątkową rolę odgrywa właściwa ilość błonnika w pożywieniu.

Źródło: Apteka natury – Jadwiga Górnicka